راهنمای خرید ماشین ظرفشویی و استفاده صحیح از آن

راهنمای خرید ماشین ظرفشویی؛ روزی را در نظر بگیرید که برای صرف یک وعده ی غذایی مهمان دارید، مشغول آشپزی و آماده کردن دسر هستید؛ بعد از یکی دو ساعت نگاهی به اطرافتان بیندازید؛ سینک ظرفشویی، روی کابینت ها و حتی کف اشپزخانه … مطمئنا تمام ظروف آشپزخانه کثیف شده و احتمالا ظرفی درون کابینت ها باقی نمانده ؛ اما موضوع اصلی این است که آیا وقتی مانده که این همه ظرف شسته شود! و آیا  توان و نیرویی باقی مانده که صرف شستن ظروف شود!؟در این گونه مواقع نیاز به ماشین ظرفشویی به شدت احساس می شود. به هر حال خانه آرایی و خانه داری به شدت وقت گیر است و اگر از دستگاه های الکترونیکی  کمک گرفته نشود، فرصتی برای درون آرایی نخواهید داشت.
ماشین های ظرفشویی توانایی شستن انواع ظروف را دارند؛ و این دستگاه ها عملکرد بهتری از انسان در شستن ظروف دارند، و مخصوصا برای شستشو، آبکش کردن و خشک کردن ظروف استفاده می شوند، با آب گرم و بخار با دمای بالا توانایی پاک کردن هر نوع چربی را دارند و تجربه ی استفاده از این دستگاه ها ثابت کرده است که در شستن ظروف بهترین عملکرد را دارند.
لازم به ذکر است که این دستگاه ها دوستدار منابع طبیعی هستند و در مصرف آب  نیزصرفه جویی می کنند. ماشین ظرفشویی یک دستگاه برای شست و شوی ظروف است که شست و شوی ظروف را در سه مرحله انجام می دهد. ماشین ظرفشویی بهترین وسیله برای میکروب زدایی و گندزدایی ظروف است و ظروف را از هر نوع آلودگی پاک می کند.

راهنمای خرید ماشین ظرفشویی

انواع ماشین ظرفشویی

سه دسته ماشین ظرفشویی داریم که هر کدام در آشپزخانه به شکل خاصی قرار می گیرند ماشین ظرفشویی توکار ، ماشین ظرفشویی رومیزی، ماشین ظرفشویی ایستاده . ماشینهای ظرفشویی توکار در آشپزخانه نصب می شود و مانند سایر یخچال ها و ماشین های لباسشویی توکار درون کابین و بین آنها قرار می گیرد. بیشتر ماشینهای ایستاده دارای ظرفیت ۱۲ نفره هستند.
ماشینهای رو میزی شامل ماشین هایی با ظرفیت ۶ تا ۸ نفره هستند و جای کمی را می گیرند و به راحتی قابل نصب  می باشند.هر کدام از مدلها معایبی نیز دارند، ماشینهای ایستاده میزان برق مصرفی زیادی دارند و فضای زیادی را در آشپزخانه میگیرند و همچنین مدت زمان شستشو در این نوع ماشینها زیاد است و مابین ۱/۵ تا ۲/۵ ساعت است.

هنگام خرید ماشین ظرفشویی چه نکاتی را رعایت کنیم؟

ماشین های ظرفشویی در سایزها و ابعادهای متفاوتی تولید می شوند ؛ انتخاب هر کدام از این سایزها به شما و تعدا افراد ثابت خانواده تان بستگی دارد؛ به طور معمول خانوده های کم جمعیت و کوچک از ماشین های ظرفشویی ۶ تا ۸ نفره  استفاده می کنند ؛ این ماشین ها با نام ماشین های رو میزی نیز شناخته شده اند و ابعاد کوچک و مناسبی دارند و اصلا فضای زیادی از اشپزخانه را نمی گیرند و قیمت پایینتری هم نسبت به انواع  دیگر دارند؛ برای مثال در یک ظرفشویی ۶ نفره یک سرویس غذاخوری ۱۲ نفره جا میگیرد و یک ماشین ظرفشویی ۸ نفره نیزبه اندازه ی یک سرویس ۱۸ نفره ظرفیت دارد.
ماشین های ظرفشویی ۱۲ نفره دارای ظرفیت ۱۴۴ تکه ظرف را دارند و برای خانواده های بزرگ بهترین انتخاب است؛ توجه کنید که قابلیت تنظیم ارتفاع سبد و تنظیم زمان شروع کار ، قابلیت نیم شور ،از گزینه های مهمی هستند که باید هنگام خرید به آنها توجه کنید.
ماشین های ظرفشویی۱۴ نفره حجم بزرگی را در اشپزخانه می گیرند و ابعاد بزرگتری دارند و ظرفیت ۱۶۰ پارچه ظرف را دارند، برای خانواده های پرجمعیت و پر رفت و آمد مناسب است، مصرف آب و مواد شوینده در این ظرفشویی ها از سایر مدلها کمتر است و دارای شست و شوی مختلف برای ظروف مختلف با ویژگی های مختلف است.

قفسه ها و اندازه های آن

دقت به اندازه و عمق قفسه ها هنگام خرید بسیار مهم است، توجه کنید ظرفشویی که قرار است بخرید از نظر ارتفاع قفسه ها و طول آنها با ظروف شما مطابقت داشته باشد و طوری نباشد که قادر به  شستن بعضی ظروف نباشد. البته بعضی از مدلهای ظرفشویی در بازار وجود دارند که قفسه های آنها قابل تنظیم است و می توان فاصله ی عمودی و در واقع ارتفاع قفسه ها را تنظیم کرد و می توان برای ظروف مشخص فاصله ی بین قفسه ها را کم یا زیاد کرد.
معمولا ماشین های ظرفشویی دارای دو قفسه هستند و می توان به  قفسه ها شیب خاصی داد، اما ظرفشویی هایی که دارای سه قفسه هستند که برای ظروف کم عمق و  کم ارتفاع مناسبتر هستند.

خرید ماشین ظرفشویی

قفسه های متحرک

سبدها یا قفسه هایی که در داخل ظرفشویی به منظور قرار گرفتن ظروف استفاده می شوند معمولا ثابت هستند؛ اما بعضی از ماشین های ظرفشویی این سبدها را متحرک می سازند و به کاربران امکان می دهند که ظروف را مطابق نیاز و میل خود در داخل دستگاه قرار دهند. این بازوهای متحرک امکان جابجایی سبدها و تغییر ارتفاع سبدها را به کاربران می دهد ، با این قابلیت شما  قادر خواهید بود تمامی ظروف خود را با هر اندازه ای که داشته باشند در داخل ماشین ظرفشویی بیندازید.

قفسه مخصوص قاشق و چنگال

ماشین های ظرفشویی مجهز به سبدهای مخصوص قاشق و چنگال کاربرد بهتری دارند، به وسیله ی این سبدها به راحتی می شود قاشق ها و چنگال ها و موارد مشابه دیگر را در این قفسه ها قرار داد و سپس شست، در ضمن پس از پایان شستشو، خارج کردن آنها راحت تر خواهد بود.

قابلیت تشخیص میزان کثیفی آب

ماشین های ظرفشویی که دارای سیستم حساس به کثیفی هستند و با عبور دادن نور از لایه های آب و با توجه بع میزان شکست نور شفافیت آب را بررسی می کنند و چنانچه میزان شفافیت کم باشد، کثیف بودن ظروف را تایید کرده و میزان آب و مواد شوینده ی بیشتر ی را استفاده می کنند؛ این سنسور قدرت تنظیم آب مصرفی را دارد که با توجه به میزان شفافیت آب اندازه گیری می شود. به این صورت علاوه بر تمییزی ظروف در مصرف آب هم صرفه جویی می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *