خرید یخچال فریزر و استفاده صحیح از آن

یخچال فریزر از جمله لوازم خانگی پرکاربرد است که بطور مداوم روشن است و حتی زندگی بدون یخچال تصورش هم سخت است؛ شاید بشود بدون موبایل یک روز را سر کرد و خود را با سایر سرگرمی های دیگر مشغول کرد؛ اما بدون یخچال نه!
انواع یخچال در طرح ها و رنگ و مدلهای مختلف وجود دارد که شامل انواع یخچالهای فریز بالا و فریز پایین، ساید بای ساید، توکار، کامپکت می شوند. هر یک از انوع یخچالهایی که در بازار وجود دارند دارای ویژگی ها و خصوصیات منحصر به فردی هستند و هر کدام مزایا و معایبی نیز دارند.

فریزر در قسمت بالا

اگر همگام با زمان پیش نمی روید و از مد افتادن برایتان اهمیتی ندارد، این یخچال ها هم قیمت پایین و هم کیفیت خوبی نیز دارند. از جمله مزیت های یخچال های فریز در قسمت بالا، می توان به فضای زیاد آن اشاره کرد که برای نگهداری مواد خوراکی  و غذایی که فضای زیادی می گیرند بسیار مناسب است. اما یک مشکل جزئی که دارند این است که برای باز کردن سبدهای میوه در پایین یخچال فریزر باید کمی کمر خود را خم کنیم؛ که البته برای افرادی که کمردرد دارند بسیار ناراحت کننده است. بعضی از مدل های یخچال فریزر در قسمت پایین دارای قفسه هایی هستند که قابلیت جابجا شدن دارند و می توانید مطابق نیاز خود آنها را تنظیم کرد.

 

فریزر در قسمت پایین

بعد از یخچال های فریز در قسمت بالا، یخچال هایی وارد بازار شدند که قسمت فریزرشان در قسمت پایین قرار داشت، این یخچال ها تفاوتی آنچنانی با هم ندارند ولی این یخچال ها دسترسی راحت و سریعی به مواد غذایی دارند؛ یخچال هایی که قسمت فریزر آنها در قسمت پایین قرار دارد فضای زیادی برای نگهداری مواد غذایی و میوه جات دارند و به راحتی قابل دسترس هستند. از انواع این ایخچال ها معمولا آنهایی که فریزرشان کشویی است و سبدهایی برای طبقه بندی و جداسازی محصولات غذایی دارند مناسبتر هستند.

ساید بای ساید یا دوتایی ها

یخچال های ساید بای ساید از دو قسمت مجزا تشکیل شده اند که یکی از آنها یخچال است و دیگری فریزر؛ در بعضی از این مدل ها، یخچال از فریزر بزرگتر است و در بعضی دیگر هر دو هم اندازه هستند؛ این یخچال ها پرطرفدارتر و مدرن تر از دو مدل پیش هستند و ویژگی ها و قابلیت های بیشتری نیز دارند و دارای طبقه بندی مناسبی هستند، این که یخچال های ساید بای ساید ظاهری زیباتر از یخچال های گذشته دارند، واضح است.
از مزیت های دیگر این یخچال ها می توان به کنار هم قرار گرفتن یخچال و فریزر در کنار هم  و باز کردن جداگانه ی آنها و همچنین جلوگیر از هدر رفتن انرژی اشاره کرد؛ هنگامی که قسمت یخچال را باز می کنید دیگر قسمت فریزر باز نیست که انرژی الکی هدر رود.باتوجه به مساحت مورد نظر که برای یخچال در نظر گرفته شده است می توان اندازه ی آن را تعیین کرد اما معمولا یخچال هایی که عریض تر هستند مناسبترند چون مکان  و فضای بیشتری را در اختیار مصرف کننده قرار می دهد.

خرید یخچال و فریزر-ساید بای ساید

درب فرانسوی یا سه تایی

یخچال های در فرانسوی که یخچال هایی بسیار مشهور و پرطرفدار هستند بسیار هوشمندانه طراحی شده اند. این یخچال ها سه قسمتی هستند به طوری که از دو قسمت مجزا در بالا و یک قسمت مربوط به فریزر در پایین به صورت کشویی تشکیل شده اند. این نوع طراحی از هدر رفتن زیاد انرژی هنگامی که در یخچال باز باشد به شدت جلوگیری می کند به طوری که اگر به قسمت فریزر نیاز داشتید فقط در فریزر کشویی باز می شود و به این صورت هوای سرد موجود در دو بخش بالای یخچال محفوظ می ماند. فضای زیادی که این نوع یخچال ها دارند برای افرادی که به یخچال بزرگ نیازمند هستند می تواند بسیار مناسب باشد.
این یخچال ها بزرگ بوده و باید مکان زیادی را ز آشپزخانه به آنها اختصاص داد. قیمت زیاد این یخچال ها باعث شده که عده کمی از مردم به استقبال آنها بروند، بعضی از این یخچالهای درب فرانسوی از فریزر دو قسمتی تشکیل شده اند که بسیار مورد تایید کاربران و سازندگان هستند.

خرید یخچال و فریزر

 

یخچال های درون کابینتی یا توکار

یخچال هایی که درون فضای کابینت جاسازی می شوند و برای هر آشپزخانه ای که در نظر داشته باشید می توانید یخچال مناسب آن را بیابید تا درون کابینت آشپزخانه قرار گیرد. یخچال های تو کار برای افرادی که تمایل دارند مانند سایر وسایل آشپزخانه ، یخچالشان نیز در کابینت مخصوص قرار گیرد و آشپزخانه ای مرتب و یک رنگ داشته باشند مناسب است.

یخچال های کامپکت

یخچال فریزرهای کامپکت معمولا در مکانهای کوچکی مانند خوابگاه و یا مسافرخانه ها مورد استفاده قرار می گیرند. این یخچالها با وجود مصرف بالایی که دارند ظرفیت  نگهداری مواد غذایی اندکی دارند.

نکات مهم در هنگام خرید یخچال 

۱- اندازه یخچال

با توجه به انتخابهای متعددی که در اندازه ی یخچالها، پیش روی شماست می توایند یا یک یخچال کامپکت یا یک یخچال بسیاربزرگ انتخاب کنید، اما این انتخاب به چه چیزی بستگی دارد؟! یخچال علاوه بر کارایی و عملکرد مفیدی که دارد؛ باعث زیبایی و جذابیت آشپزخانه نیز می شود و با یک انتخاب درست می توان به یخچال دلخواه برسید. اندازه ی یخچال فریزر بستگی به تعداد افراد خانواده و ازآن مهمتر فضایی که در آشپزخانه برای یخچال در نظر گرفته شده است و شرایط  و محیط زندگی دارد.
اندازه ی یخچال می تواند بسته به نظر شما و بسته به میزان استفاده ی شما  تغییر کند ، مثلا بعضی افراد به فضای بیشتری نیاز دارند و مخصوصا از قسمت فریزر یخچال بسیار استفاده می کنند.
اما این یک براورد کلی است و ممکن است برای همه ی افراد این میزان فضا کافی نباشد. اما اگر میزام مصرف برق ماهیانه و پرداخت پول بیشتر برایتان چندان اهمیت ندارد لذا می توانید به دلخواه خود و با توجه به فضای آشپزخانه و سلیقه ی خود اندازه ی یخچالتان را انتخاب کنید؛ اگر از تمام حجم فریزر استفاده شود، یعنی انتخاب درستی کرده اید؛ زیرا در غیر اینصورت انرژی زیادی هدر می رود.

۲- طبقه بندی مناسب و قابل تنظیم

یخچالهای قدیمی طبقه بندی کم و محدودی داشتند. به طوری که تنها جایخی و یک جا تخم مرغی معمولا کرم رنگ و یک جا میوه در قسمت پایین یخچال داشتند. اما یخچالهای جدید طبقه بندی گسترده ای دارند که هر کدام به نگهداری موادغذایی خاصی اختصاص داده شده اند.نگهداری از مواد غذایی  و سالم و تازه نگه داشتن مواد غذایی بسیار مهم و حائز اهمیت است. بنابراین باید هنگام خرید یخچال توجه داشته باشید که حتما طبقه بندی مناسب و جای کافی برای نگهداری مواد غذایی داشته باشد.

۳- داشتن قابلیت های متفاوت

این ویژگی باعث می شود که غذا و مواد خوراکی داخل یخچال فریز شود اما از یخ زدن آنها جلوگیری می کند. قابلیت دیگری نیز در یخچالها وجود دارد که هنگام قرار دادن مواد خوراکی، هوای موجود در محفظه را خالی می کند و با خالی کردن هوا به تازه ماندن مواد خوراکی کمک زیادی می کند.

 

۴- وجود آب ریز با قابلیت تنظیم

بر روی یخچال ها یکی از ویژگی هایی است که مدت ها بسیاری از یخچال های موجود در بازار دارای این ویژگی هستند و دارای قابلیت هایی مانند تنظیم آب به اندازه ی دلخواه و همچنین محفظه ای جهت خنک نمودن نوشیدنی ها نیز دارا هستند.

۵- بدون برفک

یکی از قابلیت هایی که از تشکیل برفک جلوگیری می کند و یخچال هایی که دارای این ویژگی هستند به یخچال های بدون برفک نیز شهرت داردند که اصلا برفک نمی زنند

۶- میزان مصرف انرژی

برچسب انرژی که بر روی محصولا زده می شود نشانگر میزان مصرف انرژی است. سعی کنید هنگام خرید به این برچسب توجه کنید و یخچالی را انتخاب کنید که کم ترین مصرف انرژی و بالاترین بازدهی را داشته باشد، معمولا یخچالهای قدیمی مصرف انرژی دو برابری نسبت به یخچالهای جدید دارند. سعی کنید یخچالهای کم مصرف بخرید که کمترین میزان مصرف را داشته است وبازدهی عالی داشته باشند.

۷- اندازه مکان مختص یخچال

از آنجایی که یخچال ها به فضای زیادی نیاز دارند و حجم زیادی را می گیرند بنابراین حتما در آشپزخانه مکان مناسب و کافی برای این یخچال در نظر بگیرید و با توجه به مکان تعیین شده یخچالتان را انتخاب کنید تا در هنگام نصب و تراز کردن با مشکل مواجه نشوید. یخچال هایی که فریزر آنها در بالای یخچال قرار دارد، مصرف انرژی کمتری نسبت به سایر مدل ها د ارند و یخچال هایی که قابلیت «defrost» ذوب اتوماتیک برفک را دارند تقریبا میزان برق مصرفی آنها دو برابر یخچال های فاقد این قابلیت است.
البته باید این مطلب را نیز در نظر گرفت که یخچال های فاقد «defrost» باید هر ماه تمیز شوند و برفک آنها را ذوب کرد. یخچال هایی که مجهز به آب سرد کن و یخساز هستند میزان برق مصرفی آنها از یخچال های فاقد این قابلیت بیشتر است و تا ۲۰ درصد می رسد؛ و در مورد تاثیر اندازه ی یخچال بر روی میزان برق مصرفی باید یاداور شد که هر چه اندازه ی یخچال بزرگتر باشد مصرف برق بیشتری نیز خواهد داشت.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *